Współczesna muzyka inspirowana… barokiem.

Barok większości ludzi kojarzy się przede wszystkim z nudnymi lekcjami historii. Barok był zwariowaną epoką historyczną, pełną wielu przełomów w wielu dziedzinach życia: w nauce, architekturze, sztuce oraz muzyce.

Szczególnie ta ostatnia zyskała wówczas zupełnie nową jakość, która inspiruje twórców do dziś. Tak, nawet we współczesnej muzyce popularnej możemy usłyszeć melodie nawiązujące do takich kompozytorów epoki baroku jak Jan Sebastian Bach czy Antonio Vivaldi.

Współczesna muzyka inspirowana barokiem

REKLAMA:

Czym właściwie była muzyka barokowa?

W muzyce barokowej jej kluczowymi elementami były kompozycja i forma utworu, która przez samo swoje brzmienie miała pokazywać elementy narracji i towarzyszące im emocje. Wynikało to z faktu, że muzyka miała za zadanie uczyć.

Czy charakteryzowała się muzyka tego okresu? Przede wszystkim mocno zaznaczoną podstawą harmoniczną i olbrzymim kontrastem między wysokim i niskim rejestrem utworu. W baroku powstała nowa odmiana muzyki polifonicznej o nazwie fuga. To właśnie w oparciu o tę odmianę współcześni muzycy opierają swoje kompozycje.

Johann Pachelbel i hit lat 90tych

Johann Pachelbel był wybitnym niemieckim kompozytorem epoki baroku, którego kompozycje stały się niewątpliwie inspiracją wielu ścieżek dźwiękowych w filmach i hitów muzycznych. Najsłynniejszym utworem we współczesnej muzyce popularnej, mocno inspirowanym twórczością tego kompozytora było „Go West”.

Niewiarygodne? A jednak! Ten niewątpliwy hit, którego oryginał został nagrany przez zespół Village People w 1979 roku, a niesamowitą popularność zdobył dzięki coverowi z 1992 duetu Pet Shop Boys, wzorowany jest na najsłynniejszym utworze Pachelbela, kanonie D-dur! Wystarczy wsłuchać się dobrze w oba utwory by dostrzec duże podobieństwa.

Vivaldi w metalowym wydaniu

Nie bez przyczyny uważa się, że metal ma wiele wspólnego z muzyką klasyczną. Wiele zespołów inspiruje się dawnymi kompozycjami, w tym tymi z epoki baroku. Jednym z najłatwiej dostrzegalnym wpływów jest z pewnością utwór „Summer” zespołu Children of Bodom, który jest wariacją na temat „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego.

Kto jeszcze inspirował się barokowymi utworami? Prawie wszyscy twórcy od Van Halen po the Scorpions.

Barokowe brzmienia w krajach Dalekiego Wschodu

Kompozycje tej burzliwej epoki możemy usłyszeć wykonywane nie tylko przez europejskich czy amerykańskich muzyków. Okazuje się, że tacy kompozytorzy jak Bach, Vivaldi czy Pachelbel stanowią inspirację dla twórców muzyki popularnej w krajach azjatyckich, zwłaszcza w Korei Południowej.

K-pop pełnymi garściami czerpie z dobrze znanych nam kompozycji, jak suita nr 7 G.F. Handel ‘a czy wcześniej już wspominanych „Czterech pór roku” Vivaldiego i kanonu D-dur Pachelbela.