prezenty na dzień dziecka

Potwór o wielu twarzach

Potwór z Derry

“TO” jest jednym z najpopularniejszych dzieł amerykańskiego pisarza Stephena Kinga. Mająca ponad tysiąc stron powieść opowiada o grupie dzieciaków z Derry, których zadaniem jest zniszczyć potwora, zamieszkującego kanały miasta.  

 

Fabuła w “TO”

Linia fabularna w powieści Kinga rozciąga się na 27 lat i dzieli na dwie przeplatające się ze sobą części. W pierwszej z nich bohaterzy książki są dziećmi, w drugiej zaś pojawiają się ponownie w miasteczku jako dorośli. Ich celem jest zniszczenie potwora raz na zawsze.

Zmagają się oni z tytułowym To, czyli klaunem zmieniającym się w różne przerażające formy. Raz jest mumiom lub wilkołakiem, innym razem zaś przybiera postać trędowatego mężczyzny z opuszczonego domu. Istota ta paraliżuje życie Derry, zabijając w okrutny sposób wielu jego mieszkańców, w tym dzieci.

Bohaterowie

W świecie przedstawionym przez autora występuje siedmiu głównych bohaterów:

-inteligentny i odważny Bill, którego cechuje ciągłe jąkanie. Traci on swojego młodszego brata na początku powieści, przez co pragnie zemścić się na To. Jest liderem grupy.

-będący wrażliwym i samotnym chłopcem Ben. Zmaga się nadwagą oraz samotnością.

-zbyt racjonalny jak na swój wiek Stan. 

-gaduła i dowcipniś Richie, który uwielbia naśladować głosy innych ludzi.

-wiecznie chorobliwy Eddie.

-czarnoskóry Mike.

-jedyna dziewczynka w gronie Beverly

Wszyscy bohaterowie znacząco różnią się od siebie, co wpływa na jakość przedstawionej historii. Każda postać przeżywa prywatne problemy, które wcale nie wydają się dziecinne, a niektóre są wręcz tak samo straszne jak tytułowy potwór. Muszą  oni mierzyć się z rasizmem, prześladowaniami lub przemocą domową. 

Dlaczego “TO” jest doskonałym prezentem na dzień dziecka?

“To” jest przede wszystkim wybitnym horrorem, który trzyma w napięciu oraz rozwija wyobraźnie. Zapewnia rozrywkę na wiele godzin. Jest też świetną lekturą o przyjaźni, wrażliwości i oddaniu. Książka pokazuje istotę relacji międzyludzkich oraz ich olbrzymią wartość w życiu codziennym. Prezenty na dzień dziecka (www.taniaksiazka.pl) w formie książki powinny oferować wszystko to, co daje młodemu czytelnikowi powieść Kinga.